DSC09926 Kopiowanie

 

 

W sobotę, 3 września 2016 r., odbyły się
Dożynki Gminne
- radosne święto o wielowiekowej tradycji.

 

 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.00 mszą św. dziękczynną w Parku Miejskim. We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, gminnych i powiatowych. Po mszy nastąpiła ceremonia wręczenia chleba z tegorocznego ziarna. Starostowie Dożynek pani Izabela Zagórska i pan Adam Soroka przekazali Burmistrzowi Morąga panu Tadeuszowi Sobierajskiemu symboliczny bochen. Burmistrz podziękował rolnikom za ich całoroczny trud. Chleb podzielono wśród uczestników Dożynek.

DSC09968 KopiowaniePrzed sceną delegacje 14 sołectw zaprezentowały wieńce dożynkowe. Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy bardzo sprawnie i sprawiedliwie przeprowadziła komisja w składzie: pani Małgorzata Fudała (st. instruktor plastyki w MDK), pani Beata Bielkuńska (nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych w Gimnazjum nr 2) oraz pan Adam Pyjor (nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych w Gimnazjum nr 1). Konkurs wygrało sołectwo Wilnowo. II miejsce zajęło sołectwo Żabi Róg, a III sołectwo Jurki. Wyróżnienia otrzymały następujące sołectwa: Maliniak, Niebrzydowo Wielkie, Bramka, Markowo, Ruś, Królewo, Słonecznik, Złotna, Rolnowo, Kalnik, Łączno.

Tradycją podczas Dożynek jest również konkurs na najciekawsze stoisko wiejskie. Do oceny w konkursie zgłoszono 10 stoisk. Wszystkie stoiska prezentowały się przepięknie, były oblegane przez smakoszy. Charakter stoisk oddawał specyfikę danego sołectwa, jego walory przyrodnicze i kulturowe. Tu również zadanie nie należało do łatwych dla komisji. Ta sama komisja, która oceniała wieńce, oceniała również stoiska. Rywalizację na najlepiej przygotowane stoisko wygrało sołectwo Słonecznik. Drugie miejsce zajęło sołectwo Jurki, a trzecie sołectwo Maliniak. Wyróżnienia trafiły do sołectw: Kalnik, Bramka, Królewo, Rolnowo, Żabi Róg, Ruś, Łączno.

Nagrody finansowe dla laureatów i wyróżnionych w konkursach za wieniec i stoisko ufundował Urząd Miejski w Morągu.

Miłym akcentem Dożynek jest wręczenie nagród i podziękowań wyróżniającym się rolnikom gminy Morąg. W uznaniu dla ich wysiłku na rzecz rolnictwa w naszej gminie Urząd Miejski w Morągu ufundował nagrody finansowe. W tym roku w gronie wyróżnionych znaleźli się: państwo Katarzyna i Grzegorz Łascy z sołectwa Złotna, państwo Bożena i Walerian Szkamruk z sołectwa Żabi Róg, państwo Henryka i Mieczysław Kamińscy z sołectwa Niebrzydowo Wielkie, pan Stanisław Telus z sołectwa Raj, państwo Monika i Tomasz Marchalewscy z sołectwa Zawroty, państwo Urszula i Mirosław Koźlakiewicz z sołectwa Markowo, pan Michał Zawadzki z sołectwa Strużyna, państwo Ewelina i Mariusz Wąsak z sołectwa Antoniewo, państwo Marta i Karol Sowizdrzał z sołectwa Nowy Dwór oraz państwo Eugenia i Józef Kubuj z sołectwa Gubity.

Oprócz nagród finansowych były również inne. W imieniu firmy Open Direct, która zajmuje się doradztwem finansowym nagrody rzeczowe dla rolników wręczał dyrektor Piotr Dreszer. Bony towarowe wręczał Krzysztof Kowalewski - właściciel firmy „Agromech”.

Burmistrz Morąga podkreślał jak bardzo ważna jest rola sołtysów w gminnym samorządzie. Według historyków – sołtysi oraz sołectwa są jedną z najstarszych instytucji państwa polskiego istniejącą nieprzerwanie od XIII w. Urząd sołtysa w naszej gminie sprawuje 29 osób (11 sołtysek i 18 sołtysów). Sołtysi otrzymali podziękowania oraz nagrody finansowe ufundowane przez Urząd Miejski.

Podczas Dożynek rozstrzygnięto również konkursy na „najlepszą potrawę z kapusty” oraz na „najlepsze ciasto drożdżowe”.

W konkursie na najlepszą potrawę z kapusty zdecydowanym wygranym okazało się sołectwo Królewo za „placki ziemniaczane przekładane farszem z kapusty i grzybów w sosie pomidorowym”. II miejsce zajęło sołectwo Zawroty za „pierogi z kapustą”, trzecie miejsce – sołectwo Ruś za potrawę „pierzynka z kapusty z żeberkami”. Wyróżnienia przypadły sołectwom: Żabi Róg, Bramka, Złotna, Maliniak, Niebrzydowo Wielkie, Słonecznik, Łączno, Rolnowo.

Gwiazdami kulinarnymi w konkursie na najlepsze ciasto drożdżowe zostali: I miejsce: sołectwo Królewo (za „ciasto drożdżowe z makiem”), II miejsce: sołectwo Niebrzydowo Wielkie oraz sołectwo Złotna (III miejsce). W gronie wyróżnionych znaleźli się: sołectwo Żabi Róg, sołectwo Bramka, sołectwo Maliniak, sołectwo Zawroty, sołectwo Słonecznik, sołectwo Łączno, sołectwo Ruś, sołectwo Rolnowo oraz sołectwo Jurki.

DSC00220 KopiowaniePotrawy w konkursach kulinarnych oceniała komisja w składzie: pani Elżbieta Dziubińska (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej), pan Tomasz Faraś (inspektor Biura Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Miejskim) oraz pan Mariusz Sobiech (instruktor Warsztatu Terapii Zajęciowej, kucharz).

Nagrody finansowe w konkursach kulinarnych za I, II i III miejsce ufundował Urząd Miejski w Morągu.

Dożynki miały też sportowy akcent w postaci współzawodnictwa reprezentacji sołectw kontra Burmistrz i Rada Miejska. W tym roku wygrała reprezentacja sołectw wynikiem 5:2. Do rywalizacji stanęły 2 męsko-żeńskie drużyny. Każda drużyna liczyła 6 osób. Nagrodami w konkurencjach sportowych były puchary oraz statuetki. Część sportową przeprowadzili pracownicy Referatu Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miejskim: pan Szymon Steć (p.o. kierownika) oraz pani Joanna Kułakowska (podinspektor). Drużyny rywalizowały w takich konkurencjach jak: układanie wieży z klocków na czas, rzut lotką w balon, warzenie ziemniaków, żonglerka piłką, rzut piłeczką do kosza oraz przejście pod poprzeczką.

Oprócz tradycyjnych obrzędów dożynkowych odbyły się również koncerty oraz konkursy dla publiczności. Po rozpoczęciu części artystycznej na scenie wystąpiła Wiktoria Brzezińska z koła muzycznego MDK. Dziewczynka zaśpiewała i zagrała na keyboardzie najbardziej popularne piosenki. Publiczność obejrzała również inscenizację wiersza Juliana Tuwima ,,Rzepka” w wykonaniu dorosłych uczestników ze świetlicy wiejskiej w Żabim Rogu – Fabryce. Wiersz został zinterpretowany w sposób zabawny i wesoły.

W ramach współpracy z gminą Godkowo na scenie wystąpił zespół „Melodie z Godkowa”. W skład zespołu wchodzą panie w różnym wieku, które łączy wspólna pasja – śpiew i muzyka. Zespół wykonał pieśni w języku polskim i ukraińskim. Zespołowi akompaniował na akordeonie pan Roman Lastovjak.

Po południu wystąpił Kabaret Sołtysów oraz zespół „Eurobabki”.DSC00452 Kopiowanie

Wieczorem do późnej nocy mieszkańcy bawili się przy muzyce zespołu „Tarzan Boy” i „Zanoza”. Publiczność wspólnie z artystami śpiewała największe przeboje. Fani muzyki disco polo zgromadzili się licznie na placu w Parku Miejskim.

Morąski Dom Kultury dziękuje kwiaciarni „Cis” za wypożyczenie drzew ozdobnych do dekoracji sceny.

Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji tj. dmuchańce dla dzieci, stoiska handlowe i gastronomiczne. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – Koło Miejsko-Gminne w Morągu zorganizowało badania profilaktyczne (pomiar cukru i ciśnienia).

Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Burmistrz Morąga i Morąski Dom Kultury.

Imprezę sponsorowali:
Urząd Miejski w Morągu
Warmiński Bank Spółdzielczy
Open Direct – Doradztwo Finansowe
Hotel „Irena”
Warzywa – Jacek Pawlak
Sklep „Nasiennik”
P.H.U „Marketing”
Z.H.U „Agromech”
Kwiaciarnia „Stokrotka”
Zakład Masarski – Michał Kreczkowski
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”
Mini Bar – Dorota Krasnowska

Galeria zdjęć:

DSC09925 KopiowanieDSC09926 KopiowanieDSC09931 KopiowanieDSC09932 KopiowanieDSC09938 KopiowanieDSC09943 KopiowanieDSC09947 KopiowanieDSC09949 KopiowanieDSC09953 KopiowanieDSC09957 KopiowanieDSC09962 KopiowanieDSC09963 KopiowanieDSC09964 KopiowanieDSC09968 KopiowanieDSC09971 KopiowanieDSC09975 KopiowanieDSC09990 KopiowanieDSC09992 KopiowanieDSC09999 KopiowanieDSC00001 KopiowanieDSC00006 KopiowanieDSC00012 KopiowanieDSC00050 KopiowanieDSC00062 KopiowanieDSC00068 KopiowanieDSC00076 KopiowanieDSC00078 KopiowanieDSC00084 KopiowanieDSC00095 KopiowanieDSC00099 KopiowanieDSC00108 KopiowanieDSC00118 KopiowanieDSC00122 KopiowanieDSC00124 KopiowanieDSC00144 KopiowanieDSC00149 KopiowanieDSC00158 KopiowanieDSC00165 KopiowanieDSC00178 KopiowanieDSC00189 KopiowanieDSC00195 KopiowanieDSC00197 KopiowanieDSC00202 KopiowanieDSC00220 KopiowanieDSC00222 KopiowanieDSC00229 KopiowanieDSC00234 KopiowanieDSC00235 KopiowanieDSC00246 KopiowanieDSC00247 KopiowanieDSC00253 KopiowanieDSC00270 KopiowanieDSC00272 KopiowanieDSC00281 KopiowanieDSC00285 KopiowanieDSC00292 KopiowanieDSC00298 KopiowanieDSC00317 KopiowanieDSC00329 KopiowanieDSC00335 KopiowanieDSC00340 KopiowanieDSC00361 KopiowanieDSC00365 KopiowanieDSC00374 KopiowanieDSC00378 KopiowanieDSC00385 KopiowanieDSC00388 KopiowanieDSC00401 KopiowanieDSC00407 KopiowanieDSC00426 KopiowanieDSC00452 KopiowanieDSC00462 Kopiowanie