DSCF1349 Kopiowanie

Morąski Dom Kultury był organizatorem Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to najmłodsze święto państwowe ustanowione przez Sejm RP w 2004 r. będące okazją  do oddania czci naszym barwom narodowym. Kolory flagi Polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu. Ten symbol określa naszą narodowość.

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej mieszkańcy miasta i gminy Morąg uczcili przy ratuszu miejskim.

Z tej okazji dzieci i młodzież z morąskich szkół oraz harcerze spotkali się przy Morąskim Domu Kultury aby wspólnie razem nieść 14-metrową flagę państwową przed ratusz. Flaga została wciągnięta na maszt (przy dźwiękach hymnu państwowego) przez dowódcę 16 Batalionu Zmechanizowanego 20 BBZ ppłk Dariusza Szlachtowicza oraz dyrektora Morąskiego Domu Kultury Andrzeja Niewiadomskiego. Po części oficjalnej przyszedł czas na występy patriotyczne. Piosenkę „Polska flaga” zaśpiewał chór szkolny „Camerata” ze Szkoły Podstawowej nr 4. Taniec z flagami zaprezentowali: sekcja gimnastyki artystycznej oraz dzieci z kółka artystycznego ze Szkoły Podstawowej nr 1. Wiersze pt.: „Katechizm Młodego Polaka”, „Polska” i piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem” wykonali najmłodsi uczestnicy, dzieci z Przedszkola nr 2. Podczas uroczystości młodzież z koła literackiego z MDK zaprezentowała najpiękniejsze wiersze o Ojczyźnie. Wystąpiła również Katarzyna Krugła ze Szkoły Podstawowej nr 4 recytując wiersz „Wizyta”.

W uroczystościach z okazji Dnia Flagi uczestniczyli także poczty sztandarowe, przedstawiciele morąskich placówek kulturalnych i oświatowych m.in. Elżbieta Dziubińska dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, wojsko, harcerze z morąskiego hufca oraz radni. Harcerze przypinali i rozdawali uczestnikom pamiątkowe biało-czerwone daszki, kotyliony, flagi, chorągiewki, baloniki, wiatraczki.