DSC01960 Kopiowanie

 

 

Polska w 1918 r. odzyskała niepodległość. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii wszystkich Polaków.

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody Święta Niepodległości w Morągu rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła koncelebrowanej w intencji Ojczyzny.

 

 

W uroczystościach udział wzięli między innymi: przedstawiciele służb mundurowych, żołnierze kompanii honorowej wojska, a także poczty sztandarowe.

O godz. 12.00 w kościele wybrzmiał hymn Polski w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

W ten wyjątkowy dzień mieszkańcy miasta i gminy Morąg mieli okazję uczestniczyć w koncercie patriotycznym, który chwycił za serca wszystkich słuchaczy.

Pięknie zagrane przez pianistkę akompaniatorkę Grażynę Griner znane wszystkim pieśni patriotyczne oraz arie operowe i operetkowe dopełniły wokale solistów.

Wystąpili: Mariola Płazak-Ścibich – sopranistka (występowała na scenie Opery Krakowskiej i Szczecińskiej, brała udział w przedstawieniach operowych i koncertach w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Danii, Holandii i Kanadzie); Michał Borkowski – tenor (były solista Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, artysta scen muzycznych); Aleksander Kruczek – tenor (laureat konkursów krajowych i międzynarodowych).

W holu kina mieszkańcy mogli wpisać się do specjalnie przygotowanej na tę uroczystość Księgi Wolności.

W ramach inicjatywy harcerzy z Hufca Morąg w MDK odbyły się rodzinne warsztaty robienia kotylionów i ozdób patriotycznych. Najmłodsi malowali godło Polski oraz postacie związane z historią Polski i odzyskaniem niepodległości.

Morąski Dom Kultury był organizatorem konkursu na charakteryzację na Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego zwycięzcą został Wojciech Hołdowicz – uczeń klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Morągu. Chłopiec został przygotowany przez nauczycielkę – Justynę Rogozińską. Swoją obecnością, fragmentami przemówienia Józefa Piłsudskiego uświetnił obchody Święta Niepodległości.

Zorganizowany został również konkursu plastyczny „Józef Piłsudski w oczach najmłodszego pokolenia Polaków”.

Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca: Teresa Chojnacka, członek: Halina Maryniowska, członek: Stanisława Kuik dokonała oceny prac konkursowych. Łącznie wpłynęło 64 prac, w tym: przedszkolaki: 15, klasy I-III: 13, klasy IV-VI: 27, klasy VII, VIII i gimnazjalne: 7, klasy ponadgimnazjalne: 2.

Dnia 6.11.2018 r. odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Wyniki konkursu: grupa przedszkolna: I miejsce: Bartosz Nowak z Przedszkola nr 6 „Pod Zielonym Parasolem”, II miejsce: Emilia Schulz z klasy „O” – Klub Wojskowy.

Klasy I-III: I miejsce: Michał Marusiak-Łesyk z Morąskiego Domu Kultury, II miejsce: Antek Brynda z Klubu Wojskowego, III miejsce: Tosia Drosio z Klubu Wojskowego, wyróżnienie: Olivier Sztulmirski ze Szkoły Podstawowej w Żabim Rogu-Filia w Bramce.

Klasy IV-VI: I miejsce: Daria Pawłowska z Klubu Wojskowego, II miejsce: Kinga Koźlakiewicz z Morąskiego Domu Kultury, III miejsce: Anna Pawlukiewicz z Morąskiego Domu Kultury, wyróżnienia: Kornelia Zacheja z Morąskiego Domu Kultury, Hanna Kopówka z Klubu Wojskowego, Julia Pawlak z Morąskiego Domu Kultury.

Klasy VII-VIII i gimnazjalne: III miejsce: Julia Sendrowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Morągu-klasa III gimnazjum oraz Gabrysia Rowicka z Klubu Wojskowego, wyróżnienie: Aniela Cymbalak z Morąskiego Domu Kultury.

Wystawę pokonkursową można oglądać w holu kina "Narie".

Obchodom towarzyszyła wystawa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Morąski Dom Kultury.

W hali sportowej przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących i Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej odbył się turniej szachowy z okazji 100 lat Odzyskania Niepodległości. Turniej zaliczony został do klasyfikacji „Grand-Prix” Województwa Warmińsko-Mazurskiego w szachach szybkich.

Morąskie Stowarzyszenie Biegowe „Finisz Morąg” zorganizowało Nocny Bieg Niepodległości z pochodniami. Akcja „100 pochodni na 100 -lecie” na dystansie 1918 m odbyła się w parku miejskim.

14 listopada w Morąskim Domu Kultury odbędzie się impreza artystyczna „Droga do Niepodległej” przygotowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku.

16 listopada w MDK rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny ,,Świat w biało-czerwonych barwach”.

Organizatorami uroczystości był Burmistrz Morąga i Morąski Dom Kultury.