W niedzielę 06 września 2015 r. w Parku Miejskim w Morągu
odbyły się
Dożynki Gminne.

Dożynki Gminne w Morągu rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną za tegoroczne plony.

Po mszy starościna i starosta dożynek zgodnie z obyczajem przekazali bochen chleba gospodarzowi miasta i gminy Morąg - Burmistrzowi Tadeuszowi Sobierajskiemu.

Honory Starostów pełnili: Izabela Gałka ze wsi Chojnik oraz Marek Rudek – rolnik mieszkający w Kalniku.

Okrasą artystyczną były występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Tańca „U Mirka”, z Morąskiego Domu Kultury oraz ze świetlic wiejskich w Żabim Rogu, Bramce i Jurkach.

Dzieci i młodzież podziękowali rolnikom za trud i pracę piosenkami, tańcem, występem teatralnym.

Nieodłącznym elementem Dożynek są konkursy. Najważniejszym symbolem jest wieniec uwity z tegorocznych kłosów zbóż. W konkursie na najpiękniejszy, tradycyjny wieniec dożynkowy zgłosiło się 15 sołectw. Komisja w składzie: Małgorzata Fudała (st. instruktor plastyki w Morąskim Domu Kultury), Beata Bielkuńska (nauczyciel plastyki w Gimnazjum nr 2 w Morągu) i Adam Pyjor (nauczyciel plastyki w Gimnazjum nr 1 w Morągu) przyznała następujące miejsca:
III miejsce – sołectwo Rolnowo (69 pkt)
DSC01550 KopiowanieII miejsce – sołectwo Niebrzydowo Wielkie (71 pkt)
I miejsce – sołectwo Królewo (73 pkt)

Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Maliniak, Żabi Róg, Bramka, Jurki, Słonecznik, Chojnik, Kalnik, Ruś, Markowo, Bogaczewo, Wilnowo, Łączno.

Wieniec, który otrzymał I miejsce będzie reprezentował gminę Morąg na Dożynkach Powiatowych w Ostródzie.

Od wielu lat tradycją Dożynek jest również konkurs na najpiękniejsze stoisko wiejskie rozstrzygany wśród zgłoszonych sołectw. Do oceny zgłoszono 10 stoisk. Ta sama komisja, która oceniała wieńce oceniła również stoiska.

Protokół przedstawia się następująco:
III miejsce – sołectwo Rolnowo (72 pkt)
II miejsce – sołectwo Słonecznik (73 pkt)
I miejsce – sołectwo Jurki (75 pkt)

Wyróżnienia przypadły sołectwom: Królewo, Bramka, Żabi Róg, Ruś, Łączno, Chojnik, Kalnik.

Twórcy wieńców oraz stoisk otrzymali nagrody finansowe, które ufundował Urząd Miejski w Morągu.

Dożynki to także odpowiedni moment w gminie dla wyróżnień i podziękowań. W gronie osób, które otrzymały wyróżnienia było 10 przodujących rolników. Nagrody sfinansowane przez Urząd Miejski otrzymali: Dorota i Waldemar Ludwiniak (sołectwo Bramka), Emilia i Adrian Lisowscy (sołectwo Królewo), Mirosława i Leszek Podpirka (sołectwo Wilnowo), Mateusz Kaca (sołectwo Jurki), Joanna i Marek Rudek (sołectwo Kalnik), Izabela i Łukasz Gałka (sołectwo Chojnik), Piotr Kołcoń (sołectwo Bogaczewo), Ewa i Zbigniew Dąbrowscy (sołectwo Ruś), Dawid Ferster (sołectwo Łączno), Ewa i Andrzej Michałowscy (sołectwo Rolnowo). Nagrody finansowe dla rolników ufundował również Krzysztof Kowalewski – właściciel firmy Agromech.

Miłym akcentem Dożynek było wręczenie podziękowań sołtysom gminy Morąg. Urząd Miejski ufundował nagrody rzeczowe.

Nagrody rzeczowe dla rolników i sołtysów ufundowały również Przedstawicielki Banku BPH, Beata Kalisz - Kwiaciarnia „Stokrotka” oraz P.H. „Nasiennik”.

Każdego roku podczas Dożynek współzawodniczą ze sobą w konkurencjach sportowych reprezentanci Sołectw kontra Burmistrz i Rada Miejska. W tegorocznych zmaganiach zwyciężyła drużyna Burmistrza wynikiem 3:2. Część sportową przeprowadzili pracownicy Referatu Sportu i Rekreacji z Urzędu Miejskiego w Morągu. Drużyny otrzymały puchary, a zwycięzcy wejściówki do siłowni Maj Fitness Club.

Przed konkurencjami odbył się pokaz treningu na trampolinach „power jump”. Jest to nowa forma aktywności w świecie fitness – ćwiczenia podczas skoków.

Pokaz przeprowadzili instruktorzy z Maj Fitness Club.

Podczas Dożynek ogłoszony został konkurs na najsmaczniejszą potrawę z jabłka i ziemniaka.

Potrawy degustowała komisja w składzie: Tomasz Faraś (inspektor ds. Rozwoju Lokalnego w Urzędzie Miejskim w Morągu), Mariusz Sobiech (instruktor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Morągu) oraz Daniel Woronko (przedstawiciel portalu mediagroupinfo).

Komisja jednogłośnie orzekła, że najlepiej pod względem smaku, wyglądu dania i estetyki podania wypadli:

„Tyle smaku w ziemniaku”
III miejsce – sołectwo Królewo (39 pkt)
II miejsce – sołectwo Kalnik (41 pkt)
I miejsce – sołectwo Zawroty (45 pkt)

Podziękowania za udział otrzymały sołectwa: Łączno, Bramka, Słonecznik, Jurki, Gulbity, Chojnik, Żabi Róg, Ruś.

„Potrawa z jabłka”
III miejsce – sołectwo Słonecznik (37 pkt)
II miejsce – sołectwo Jurki (38 pkt)
I miejsce – sołectwo Żabi Róg (39 pkt)

Podziękowania za udział powędrowały do sołectw: Łączno, Bramka, Kalnik, Zawroty, Królewo, Gulbity, Chojnik, Ruś.

DSC01701 KopiowanieDożynki uatrakcyjnił konkurs dla rolników zorganizowany przez KRUS. Nagrody wręczyła kierownik placówki w Morągu - Małgorzata Jaśkowiak.

Wieczorem nadszedł czas na zabawę, tańce i śpiew. Skecz Kabaretu "Pod Wyrwigroszem", „Emerytura i sklep” zaprezentowały: Anna Erber (sołtys Królewa), Teresa Kozłowska (sołtys Bramki), Urszula Wachcińska (sołtys Zawrot), Mirosława Mała (sołtys Żabiego Rogu).

Na scenie wystąpił Chór Seniora "Morążanki" oraz zespół "Eurobabki".

Publiczność rozgrzały koncerty gwiazd disco polo – zespołów: "Bostton", "Disco Kwiatki", "Mejk" i "Faktor".

Dzieci mogły uczestniczyć w konkursach, bawić się na dmuchańcach. Przy stoisku Banku BPH odbyły się zabawy dla najmłodszych, każdy mógł skosztować darmowego żurku. Stowarzyszenie Diabetyków w Morągu zorganizowało akcję pomiaru cukru i ciśnienia. Były stoiska z rękodziełem, zabawkami, biżuterią artystyczną.

Tuje do dekoracji sceny wypożyczyła Kwiaciarnia "Cis".

Sponsorzy Dożynek Gminnych 2015
Zakład Handlowo-Usługowy Agromech
Bank
BPH