image0000W Morąskim Domu Kultury odbyły się eliminacje miejsko – gminne XXXI Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z Poezją”. Konkurs ma na celu: kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji, stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości zaprezentowania poezji i prozy oraz artystyczną konfrontację młodych recytatorów.
Najmłodsi recytatorzy (uczniowie klas I-III i IV-VI) zaprezentowali wiersze. Uczniowie gimnazjum dodatkowo zaprezentowali fragment prozy. Odbył się również konkurs poezji śpiewanej dla gimnazjum.
W związku z ogłoszonym przez Sejm RP rokiem Juliana Tuwima podczas występów recytatorskich dominowała twórczość tego wybitnego poety. Publiczność usłyszała również wiersze innych polskich poetów m.in. Doroty Gellner, Jana Brzechwy, Władysława Broniewskiego, Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Danuty Wawiłow, Wisławy Szymborskiej, Sylwii Mucharzewskiej i wielu innych.

image0001W składzie Jury zasiedli:
przewodniczący Andrzej Fabisiak – z-ca dyrektora ds. Organizacji i Marketingu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, reżyser teatralny, felietonista, animator kultury, prezes oddziału okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej, pracownik dydaktyczny Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie, dyrektor festiwalu Olsztyńskie Spotkania Teatralne
Elżbieta Duch – emerytowana nauczycielka języka polskiego, instruktor Warsztatów Literackich dla dzieci i dorosłych
Daniel Woronko – redaktor naczelny portalu Media Group Info, autor trzech tomików poezji wraz z płytą
Joanna Farulewska – kierownik Czytelni dla Dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu
Jury biorąc pod uwagę interpretację i estetykę mówienia, dobór repertuaru do wieku i osobowości dzieci i młodzieży, opanowanie tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny wyłoniło mistrzów słowa.

image0002W kategorii szkół podstawowych (klasy I-III):
III miejsce - Oliwia Skorupa ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Kwinto w Żabim Rogu
II miejsce – Dominika Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Reymonta w Morągu
I miejsce – Filip Piasecki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Reymonta w Morągu

W kategorii szkół podstawowych (klasy IV-VI):
III miejsce – Natalia Sadowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Morągu
II miejsce – Marta Hochherz ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Kwinto w Żabim Rogu
I miejsce – Pola Kobryń ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Morągu

W kategorii szkół gimnazjalnych:
II miejsce – Sylwia Zimnicka z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Morągu
I miejsce – Monika Mutrynowska z Gimnazjum im. Alberta Einsteina w Żabim Rogu

W kategorii poezja śpiewana Jury nie przyznało żadnego miejsca.
Laureaci I i II miejsca w każdej kategorii wiekowej będą reprezentować miasto i gminę Morąg podczas eliminacji rejonowych, które odbędą się 25 kwietnia 2013 r. o godz. 10:00 w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku.

Konkurs odbył się 17 kwietnia 2013 r. w sali widowiskowo – kinowej MDK.

image0003image0004image0005image0006image0007image0008image0009