I Ty możesz pomóc przyjaciołom z Ukrainy

Morąski Dom Kultury był organizatorem koncertu charytatywnego „I Ty możesz pomóc przyjaciołom z Ukrainy”. Celem imprezy było zebranie jak najwyższej kwoty na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy.
Do projektu włączyli się dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 – Zespół „Biedroneczki”, Kaja Nowakowska, Klaudia Sołtysiak, zespół wokalny „Cantata”, ze Szkoły Podstawowej nr 4 – Julia Krzyżaniak, koło taneczne, chór „Camerata”. Morąski Dom Kultury reprezentowali: Maja Karwowska, Wiktoria Brzezińska, sekcja gimnastyki artystycznej, sekcja tańca nowoczesnego – Akademia Roztańczonych Dzieci oraz grupa „Magic Kids”, chór Seniora „Morążanie”. Taniec towarzyski zatańczyli dzieci i młodzież ze Szkoły Tańca „U Mirka”.
Z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystąpili: grupa „Latino Team”, „Flamenki” oraz „Biesiadki”.
Miłakowski Dom Kultury reprezentował zespół folklorystyczny „Warmianki” promujący muzykę ludową Warmii i Mazur.
Morąg rozsławiał chór żeński „Passionata”.
Na scenie zaśpiewali również: Malwina Michalik-Gieszczyńska, Martyna Radomska z ZSZIO, Julia Sprawka z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Zalewie oraz Dagmara Cok i Hubert Rochalski z Łukty.
Program artystyczny „Piknik country w Mrągowie” przedstawili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy.
Na koncercie nie mogło zabraknąć akcentów ukraińskich. Hymn ukraiński i występy wokalne były udziałem dzieci i młodzieży oraz dorosłych z Międzyszkolnego Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego przy Szkole Podstawowej nr 4. Na bandurze – ludowym instrumencie ukraińskim zagrała Solomia Drewnicka.
Wieczorem zagrały zespoły, które na stałe zapisały się w historii ukraińskiej muzyki: zespół HOPAK i HARAZD.
Publiczną zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych obywateli Ukrainy zorganizował Polski Czerwony Krzyż w Morągu we współpracy z Morąskim Domem Kultury na podstawie decyzji MSWiA Nr 2022/727 z dnia 28.02.2022 r.
W Morągu w godz. 8:00-17:00 kwestowali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1, nr 4, z Zespołu Szkół Licealnych oraz z Morąskiego Domu Kultury.
Zbiórki i kwesty przez wolontariuszy odbywały się również w Bogaczewie, Maliniaku, Żabim Rogu – wsi i fabryce, Słoneczniku, Jurkach, Bramce, Chojniku, Markowie, Łącznie i Zawrotach.
Moc atrakcji pod hasłem „Łączymy siły dla Ukrainy” przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna. W godz. 11:00-15:00 odbywał się kiermasz książek, malowanie wianków na czole, warsztaty balonowe, warsztaty z „Atomic Kids”, wernisaż wystawy „Konie” prezentującej prace artystów ze Związku Plastyków Warmii i Mazur.
Dużo się na zewnątrz i wewnątrz MDK. W holu kina odbywał się kiermasz wielkanocny zorganizowany przez pracowników świetlic wiejskich. Były stoiska firm „Oriflame” oraz „Klub Zdrowego Stylu Życia”. Pensjonat Vertigo Narie w Kretowinach przygotował dania kuchni ukraińskiej.
Przed wejściem do MDK sołectwo Królewo przygotowało ciasta i dania na wynos. Stoiska z ciastami, smakołykami i różnymi atrakcjami przygotowały koła gospodyń wiejskich. Morąskie Stowarzyszenie Miłośników Sportów Towarzyskich i Rekreacji „Morąg Aktywnie” przygotowało najbardziej popularną potrawę kuchni wojskowej- pyszną grochówkę.
W sali na poddaszu MDK odbył się charytatywny turniej szachowy, natomiast w strefie „Kids” za MDK na dzieci czekał park rozrywki – dmuchańce, z których chętnie korzystali. Popularne smakołyki – wata cukrowa, popcorn były również dostępne dla wszystkich wielbicieli tych popularnych smakołyków.
Podczas imprezy w przerwach między występami odbywały się licytacje gadżetów podarowanych przez sponsorów.
Każdy mógł wesprzeć nie tylko mentalnie, ale i finansowo uchodźców z Ukrainy.
Koncert odbył się 03.04.2022 r. w sali widowiskowo – kinowej Morąskiego Domu Kultury.
Podczas koncertu charytatywnego
„I Ty możesz pomóc przyjaciołom z Ukrainy”
zebrano kwotę 32.303, 94 zł.
Ze zbiórki zorganizowanej przez PCK w Morągu zebrano kwotę 1.567, 63 zł.
Razem udało się uzbierać wysoką kwotę.
Serdecznie dziękujemy!