DSC02291 Kopiowanie

 

 

Dnia 11 listopada odbyły się uroczystości z okazji 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody w Morągu rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła koncelebrowanej w intencji Ojczyzny.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, żołnierze kompanii honorowej wojska, harcerze, poczty sztandarowe, a także licznie przybyli mieszkańcy miasta.

O godz. 12.00 w kościele wybrzmiał hymn Polski w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

W Morąskim Domu Kultury odbyły się okolicznościowe imprezy.

Podczas koncertu „Tobie śpiewam Polsko” śpiewano pieśni legionowe, wojskowe, piosenki o Polsce. Wystąpili: Chór męski „Chorał” z parafii św. Trójcy w Morągu, grupa wokalna z Żabiego Rogu oraz laureaci IX Konkursu Pieśni Patriotycznej „Szlakiem Niepodległości” tj. Gabriela Postek, Patrycja Szabunia i Oliwia Statek (SP nr 4), Karolina Buta i Alicja Czerniak (odział przedszkolny SP nr 4), Kalina Pająk i Zuzanna Szewczyk (Przedszkole Jedyneczka), Marcelina Mróz, Hania Mikułan i Oliwia Machlińska (Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem”), Wiktoria Brzezińska (MDK), Daria Witucka, Wojciech Rogoziński i Zofia Sadowska (SP nr 1), Chór „Camerata” oraz Kacper Marszałek (SP nr 4). Odbył się również quiz patriotyczny. Młodzi adepci gimnastyki artystycznej z MDK zatańczyli specjalnie przygotowany układ patriotyczny.

Po południu odbył się koncert „SOPRANISSIMO”. Najsłynniejsze arie operowe i operetkowe oraz pieśni patriotyczne zaśpiewały: Agnieszka Adamczak (laureatka konkursu Hans Gabor Belvedere w Wiedniu, występująca na polskich oraz międzynarodowych scenach operowych), Agnieszka Sokolnicka (laureatka Międzynarodowego Konkursu Kammeroper Schloss Rheinsberg w Niemczech) oraz Lucyna Białas (artystka współpracująca z Teatrem Wielkim w Poznaniu, koncertująca w kraju i za granicą).

W holu kina harcerze z morąskiego Hufca przeprowadzili warsztaty patriotyczne podczas których dzieci z rodzicami wykonywali ozdoby oraz dekoracje w barwach narodowych.

W MDK od godziny 12.00 do późnych godzin wieczornych odbywały się turnieje szachowe i warcabowe.

W holu kina można było również oglądać wystawę „Kartka z kalendarza” - którego strony zdobią prace plastyczne wykonane przez dzieci i młodzież. Prace wpłynęły na konkurs pt.: „Józef Piłsudski w oczach najmłodszego pokolenia Polaków".

10 listopada w parku miejskim odbył się Bieg Niepodległości na dystansie 1918 m. Organizatorem biegu było Stowarzyszenie Biegowe „Finisz Morąg”.

12 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wykład Anny Mandreli „Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”.

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Morąga oraz Morąski Dom Kultury.

Galeria zdjęć: