13 stycznia 2013 r. odbył się 21 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sztab jak od wielu już lat mieścił się w Morąskim Domu Kultury. Na ten szczególny dzień zostało przygotowanych wiele atrakcji.image0007
Zbiórka na ulicach miasta i gminy Morąg przez wolontariuszy odbywała się od godziny 8:00 do 20:00.
Pieniądze zebrane podczas WOŚP wykorzystane zostaną na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka oraz na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo - leczniczych.
image0010O dobrą zabawę zadbali najmłodsi uczestnicy: dzieci z morąskich przedszkoli. Dla orkiestry wystąpił chór szkolny „Camerata”, zespół wokalny „Wiolinki”, piosenki Ireny Jarockiej zaśpiewali laureaci Poezji Śpiewanej i Piosenki Polskiej „Perłowa Nuta”. Odbyły się różnorodne występy wokalne i pokazy: taekwondo, gimnastyki artystycznej, tańca towarzyskiego i nowoczesnego. Drużyna Ratownictwa Przedmedycznego PCK z udziałem instruktora pierwszej pomocy zaprezentowała niezwykle kształcący pokaz resuscytacji krążeniowo - oddechowej.
Bardzo widowiskowy pokaz walk średniowiecznych zaprezentowała Drużyna Rycerskiej Komturii Ostródzkiej.
Publiczność obejrzała także spektakle teatralne w wykonaniu grupy z Morąskiego Domu Kultury i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Sporo orkiestrowych akcji przygotowała grupa ASG Kaliber 69: stanowisko pokazowe w budynku kina i na zewnątrz, prezentację medialną na temat grupy, kuchnię polową z grochówką, ciepłą herbatę. Przedstawiciele grupy włączyli się również do udziału w kweście na rzecz WOŚP i przekazali gadżety na sprzedaż podczas Finału.
Wyjątkową atrakcją był namiot indiański - tipi na zewnątrz budynku . 45 Drużyna Harcerzy Kraal pokazała jak żyli Indianie i włączyła się do zbiórki publicznej.
W akcję włączyły się również świetlice wiejskie: w Słoneczniku, Chojniku, Żabim Rogu (fabryce), Królewie i Zawrotach. Tam oprócz szeregu atrakcji dla mieszkańców prowadzona była zbiórka publiczna na terenie sołectw.
Podczas koncertu finałowego wystąpili artyści z Ostródy: DJ Zbycho, zespół The Wheeler's Band i Failies oraz morąscy wykonawcy: Eurobabki, Puzeel i Figiel.
image0019W holu kina rozgrywane były turnieje szachowe i warcabowe, w czasie imprezy można było sprawdzić stan swojego zdrowia mierząc poziom cukru i ciśnienia. Na stoisku Oriflame można było obejrzeć katalogi oraz nabyć kosmetyki. Imprezie towarzyszył także kiermasz oraz wystawa fotograficzna: WOŚP w obiektywie.
Podczas finału WOŚP w Morągu zebrano 19.912,85 waluta obca: 14 euro, 26 centów, 25 pfening, 2 ruble, 14 centów litewskich, 10 kopiejek, 20 lipa, 1 dolar mexikanos, 25 are norge, 5 płas murcja, 10 koron słowackich, 1 funt, 0,48 penny, stare monety: 11 szt oraz 3 żetony.

Sztab WOŚP w Morąskim Domu Kultury składa serdeczne podziękowania wolontariuszom, sponsorom oraz ludziom dobrego serca, którzy bezinteresownie przyłączyli się do akcji.