W sobotę 8 września 2012 r., w Parku Miejskim w Morągu odbyły się Dożynki Gminne.
O godz. 11.00 odbyła się msza święta dziękczynna. Następnie przystąpiono do staropolskiej ceremonii przekazania przez starostów dożynek chleba z tegorocznych zbiorów. Bochen złożono na ręce gospodarza miasta i Gminy Morąg Burmistrza Tadeuszowa Sobierajskiego. Chleb został połamany i rozdany wśród wszystkich zgromadzonych na uroczystości dożynkowej.

 


Starostami dożynek byli Irena Michalik i Dariusz Derewońko.
Burmistrz powitał przybyłych mieszkańców, życząc jednocześnie udanej zabawy z okazji Święta Plonów.
Po powitaniu odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych, które przygotowali mieszkańcy poszczególnych sołectw. W konkursie na tradycyjny wieniec dożynkowy wygrało sołectwo Żabi Róg, II miejsce zajął wieniec sołectwa Bogaczewo, III miejsce – wieniec sołectwa Rolnowo.
Rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą zagrodę wiejską gminy Morąg.
I miejsce zajął Zbigniew Piętka z Bramki, II miejsce – Tomasz Jakubowski z Bogaczewa, III miejsce – Zdzisław Jesionek z Bogaczewa.
Nagrody pieniężne wręczał Burmistrz Morąga – Tadeusz Sobierajski.

Odbyły się również konkursy: na wypiek najsmaczniejszego ciasta „Z przepisów Babuni”, na „smaczne, wiejskie coś” - czyli smalec, ogórek kiszony, swojskie wędzonki, na najciekawsze stoisko wiejskie.
Komisja najwyżej oceniła ciasto słonecznikowe i dip szpinakowy przygotowany przez sołectwo Żabi Róg . II miejsce otrzymało sołectwo Bramka za wypiek ciasta czekoladowego oraz sołectwo Królewo za placki frykadelki. III miejsce zajęło sołectwo Rolnowo za sernik brzoskwiniowy oraz sołectwo Łączno za smalec z cebulką oraz ogórek małosolny.
Największe uznanie według komisji zdobyło stoisko sołectwa Żabi Róg, II miejsce otrzymało sołectwo Królewo, III miejsce – sołectwo Bramka.
Nagrody rzeczowe wręczał Burmistrz Morąga – Tadeusz Sobierajski.

Wyróżniającymi się sołtysami gminy Morąg zostali: Grażyna Płoska – sołtys Bogaczewa, Mirosława Mała – sołtys Żabiego Rogu, Anna Erber – sołtys Królewa, Józef Drosio -sołtys Łączna, oraz Urszula Wachcińska – sołtys Zawrot.
Wyróżniającymi się rolnikami zostali: Grażyna i Stefan Mozol z Bogaczewa, Leszek i Sylwia Dutkowscy z Królewa, Katarzyna i Stanisław i Machul z Kalnika, Monika i Mariusz Sowizdrzał z Rolnowa, Jacek i Alicja Markowscy z Jędrychówka.
Zarówno wyróżniający się sołtysi jak i rolnicy zostali uhonorowani przez Burmistrza Morąga nagrodami pieniężnymi.

Beata i Józef Karolkiewicz z Jędrychówka uhonorowani zostali nagrodą Rady Powiatowej Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej dla wyróżniającego się rolnika gminy Morąg.

Przedstawiciele morąskiego oddziału KRUS wręczyli nagrody dla zwycięzców konkursu fotograficznego pt.: „Piękno gospodarstwa w obiektywie”.

Dużo emocji wzbudziła rywalizacja sportowa między przedstawicielami sołectw a reprezentantami Urzędu Miejskiego w Morągu. Na konkurencje złożyły się: wbijanie gwoździ w pieniek drewna na czas, przeciąganie liny, skoki na skakance, wrzucanie ziemniaków do wiadra oraz siłowanie na rękę. Po zaciętej rywalizacji wygrała drużyna sołtysów.

Część artystyczną uświetniły występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Tańca „U Mirka”, sekcji tańca nowoczesnego z MDK. Odbył się też występ folklorystyczny w wykonaniu kapeli „Ostródzianie”.
Wieczorem wszyscy doskonale bawili się z zespołem Eurobabki, Failies i Paka Woźniaka. Wystąpił także kabaret sołtysów. Publiczność miała okazję obejrzeć parodię „Chłopów”.
Niezwykłą atrakcją był występ solistek z rejonu rożniatowskiego z Ukrainy, które przyjechały z delegacją na czele z zastępcą rejonowej administracji – panem Omelanem Bojczukiem.

Na koniec wystąpiła gwiazda - zespół Basta.
Dodatkową atrakcją były konkursy dla dzieci i dorosłych.
Całość uroczystości poprowadził Krzysztof Kaszubski z Radia Olsztyn.
Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Urząd Miejski w Morągu oraz Morąski Dom Kultury.
Sponsorami imprezy byli:
Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe „Marketing” - Henryk Niewiadomski, Olsztyńskie Kopalnie Surowców Mineralnych w Olsztynie, Krus, Kernig Fitness Club, Hotel „Irena”, Restauracja „Park”, Polo Market, Świat Dziecka „Smyk”, Lodziarnia – Stefan Barnik, Centrum Kształcenia „Pascal” w Ostródzie
Patronat medialny nad imprezą objęli:
Polskie Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, TVR Polska Telewizja, Telewizja Lokalna TV Morąg, portale: mediagroupinfo, morag24.comGALERIA:

image0000image0001image0002image0003image0004image0005image0006image0007image0008image0009image0010image0011image0012image0013image0014image0015image0016image0017image0018image0019image0020image0021image0022image0023image0024image0025image0026image0027image0028image0029image0030